... mizející za rámem filmového obrazu, za tkalcovským stavem, za stojanem na příze, za osnovou, za svou prací, za uměleckým dílem... 

mizející tělo

klíčem k duši gobelínu jsou ruce!

Jak přenést taktilitu, řemeslnou zručnost i trpělivou a něžnou lopotu gobelinérského údělu, ve kterém se kříží lart s l’artisan? Ruce jako středobod, těžiště a detail, stejně jako neviditelný agens (na okraji kompozice). 

stopy tělesnosti na kůži stavu

Statisíce či miliony úderů tkadleckých vidliček propsaly rozkresovou folii a navždy zanechaly stopu své existence. Nezáměrná grafika!

ruce (skoro) v objektivu

Ruce se míhají před objektivem, zostřují obraz a dovolí snad lépe odtušit slovo utkané na gobelínu podle předlohy Jiřího Valocha. Mohou ruce podobným způsobem zostřit i vnímání?

tělesnost tapisérie?

... gobelínu se nestačí jen dotknout...

Do gobelínu totiž musíte vstoupit!!!

                                                       (podobně jako do filmu...)

Metaforicky, ale klidně doslovně.

Jan Gogola ml. při rozhovoru na festivalu České vize (asi ve dvě ráno, aniž by cokoli bližšího věděl o dokumentu či motivech a záběrech): „Víte, u gobelínu je podstatné, že je jedno, jestli visí na steně, nebo
je na zemi. Rozumíte. Že je nutný do něj vstoupit.“

Gobelín, který dýchá, gobelín, který odpočívá. Gobelín v detailu, buňky kůže pod mikroskopem, které
z rubové strany vyživují jako cévy prověšené příze. Gobelín v plodovém obalu rozkresové folie odpočívá, dokud není odstřižen od pupeční šňůry osnovy a placenty tkalcovského stavu. Gobelín jako bytost?