TOMAS MARTIŠAUSKIS

 

Dailės krypties meno doktorantūra, II kursas

 

Projektas “ HOMO FABER. Hipotetinės skulptūros ”

Tyrimas “Nuo mito iki metodo” 

 

Meno projekto kūrybinės dalies vadovas prof. Artūras Raila

Meno projekto teorinės dalies vadovas doc. dr. Kristupas Sabolius

Statement

It is apparently in play of converting one plastic, meaningful entity into another, though certainly having in mind that this means playing with the category of objectivity. The artist uses such transformations and plays as his main creative tactic. In regard to form the artist pushes the above issues closer to nowadays, confining them to the narrower sphere of digital technologies, or to transformations of sculpture as a research object. Everything starts from an object and grows in his ontological orientation. Be it a chair, fabric folds, or a piece of clay clenched in a hand. That is to say, the material resistance, the “positive” and “negative” relation between sculpture and space functions here rather as mere idea. The major part of conversion (transformation) labour is done by the circumstances and serendipity, and only after the sculptor himself (sometimes) intervenes again, yet rather as a postproduction operator. I place the object characteristic into different coding systems and obtains this way different shapes of it (or of its idea), although “objectively” they all represent the very same object. One can say that I consciously restrains authorial functions and definitions of sculpture, giving them over to the mechanical logic of the machinosphere.

“There is here”

Generative method.
Outline of contemporary art composition.

According to the new situation in art scene it is crucial to highlight the most important problematic points.

Fears, in the context of generative method, of mythologized creativity, authenticity, authority and subjectivity could be destroyed, because of art involment in to electronic media sphere. There appears “invalid” author, which loses much more functions and features among new technological improvements. There appear a new type “machinistic” creator which is designed by himself and continues to simulate various machines and relations with them. This is the first problematic point.

Author is automatically removed as a natural subject, he becomes collective subject, not individual. Differences are also removed between him and creative machine, because they both are “machines” connected with each other. This is the second problematic point of an art field of creativity process.

Generative art allows us to look in to thematic layers which obtain multimedia structure. Its segments unites subjects. Today there are a few sites which has unfamiliar myth location status,- it is genome line and light year distance. They deforms in actual location when screen actuality defeats totality of matter. Not loosing matter- it is 21 centuries processes which represents stability, when semblance is prior presence, where dominates mixture in spatial categories. 

 

    Meno projekto kūrybinės dalies pagrindinė problema.

 

   Ilgai neteko svarstyti, kurioje stadijoje esu plėtodamas savo kūrybą, ir į ką galiu tvirtai atsiremti, siekiant išjudinti savo subrandintas pažiūras, vertinimus, tikslus, bei prasmes. Sprendžiant iš reiškinių vykstančiu institucinių parodų aplinkoje bei leidžiamų verstų užsienio knygų, Kūrybinio projekto probleminiai taškai šiandiena yra aktualūs tiek akademinei bendruomenei,  tiek praktikuojantiems autoriams, tiek ir man pačiam.

   Prieš apibrėžiant kūrybinio projekto materijos tarpdisciplininį ir daugiaplanį pobūdį bei teorinio lauko aplinkybes paverčiant konceptualia projekto ašimi, pirmiausiai norėčiau išryškinti  pakitusią meno pasaulio situaciją  bei užakcentuoti jo pagrindinius probleminius taškus. Tai būtina nes, generatyvinio   metodo kontekste visi nuogastavimai dėl mitologizuoto kūrybiškumo, autentiškumo, autoriškumo ir subjektyvumo, šiuolaikinio meno kūriniams vis labiau įsitraukus į elektroninių medijų sferą, gali būti sunaikinti, nes čia nurodomas “neįgalus autorius”, su kiekvienu nauju technologiniu patobulinimu prarandantis vis daugiau savo funkcijų ir savybių, fizinę “įgudusią ranką”  ir tradicinius dailininko-amatininko gebėjimus, iš tiesų yra naujo tipo mašininis kūrėjas, sukonstruotas pats ir toliau nepaliaujamai modeliuojantis įvairias mašinas, įsitraukiantis į daugialypes sąveikas su jomis. 

  Tai  yra pirmasis probleminis meno lauko taškas, kuriame autoriaus krizės permąstoma, remiantis mašinine Gilles’io Deleuze’o ir Felixo Guattari filosofija, pagal kurią klasikinis subjektas iš viso neegzistuoja. Tokioje prielaidoje autorius suvokiamas ne kaip individualus, o kaip kolektyvinis subjektas. Šios idėjos eksperimente automatiškai pašalinamas autorius, kaip natūralus, spontaniškas ir išbaigtas subjektas. Jų teigiamas mašinalus materializmas, skirtingai nei R.Barthes’o “autoriaus mirties atvejis“,  sukuria subjektą jo nesunaikinant. Kuriantis subjektas, jų manymu, yra dirbtinis, mašininis, iš įvairių detaliu konstruojamas tarsi mašina kuri kažką gamina ir yra prijungiama prie kitų. Taip jis tampa kolektyviniu subjektu, o ne individualiu. Tokia nauja autoriaus strategija, suvokianti jį kaip kolektyvinę kūrybiškai konstruojamą mašiną, o meno kūrinį - kaip kitą prie jo prijungtą mašiną, leidžia jiems atmesti bet kokia skirtį tarp žmogaus ir mašinos, organinio ir neorganinio,  natūralaus ir dirbtinio, biologinio ir technologinio, subjektyvaus ir objektyvaus. Tokiu būdu skirtumas tarp kūrėjo ir jo konstruojamos arba adaptuojamos kuriančios mašinos taip pat pašalinamas, nes abu yra „mašinos“, sujungtos vena su kita. Programinė kūryba įrangos kultūroje dar labiau pasineria į rizomines jungtis ir hibridų kūrimą, čia ardomos bet kokios binarinės poros ir trinamos ribos, atsisakant nedalomo ir vienarūšio subjekto.

   Šioje kūrybinio subjekto genealogijoje apibrėžiamoje abstrakčios mašinos sąvokoje randasi antras kūrybinio  meno lauko proceso probleminis taškas. Šių vitališkų mašinų mazguose, bei sąsajose ir randasi generatyvumo principas, kuris pats yra visada įsikūnijęs mašininiuose asambliažuose. Prancūzų mąstytojų teigimu, menininko užduotis ir yra išrasti abstrakčias mašinas, kurios numatytų galimas metamorfozės kryptis, suplanuotų iš ko gali būti sudarytas asambliažas ir ką galima su juo nuveikti bei kaip įtraukti jėgas, nesukaustytas įprastų ”molinių” formų. 

   Glaustai apžvelgus šių problemų formuojamas aplinkybes, kuriose, naujai išrandamo kuriančio subjekto problematikos dėka, galiausiai išryškėjo gyvo šiuolaikinio meno konstravimo principai, pasireiškė kaip abstrakčių mašinų, tai yra jų tinkle vykstanti, kolektyvinio subjekto kūryba. Procesas, orientuotas į produktyvu kūrimą mašinų, teikiančiu naujas kūrimo galimybes, nesiekiant vieno fiksuoto kūrinio, turi visus generatyvinio proceso bruožus. 

   Taigi, generatyvinis principas nurodo į bet kurią meno praktiką, kai kūrėjas išranda arba pritaiko dalinai, arba visiškai automatiškai, arba autonomiškai kūrybinius artefaktus generuojančias priemones, kurios gali būti savaiminės, veikiančios pagal instrukcijas arba su daliniu žmogaus įsikišimu. Generatyvinis menas paprastai siejamas su kompiuterio generuojamais kūriniais, kurie gaminami paleidžiant programinę įrangą, funkcionuojančią be tiesioginio menininko valdymo. Vis dėlto, kompiuterinį generatyvinį meną reiktų traktuoti kaip vieną iš subžanrų, nes šiandiena, kūrybos praktikos susijusios su generatyvumo principu, vis dažniau aptinkamos žvalgantis į bet kurią šiuolaikinės dailės rūšį. Žvelgiant dar plačiau, generatyvinis aspektas, ko gero, slypi bet kurios rūšies meno kūriniuose, ir tokio principo žymės gali būti aptinkamos net toli siekiančioje meno istorijoje, aišku, juose pasiriaškiančio generatyvumo intensivumas skiriasi nuo šiandienos. Paties generatyvinio meno potencialas slypi jo metakūrybiškume, nes pagrindiniu menininko tikslu tampa ne konkretaus meno objekto kūrimas, o generatyvinės mašinos išradimas arba kūrybiškas jau egzistuojančios mašinos perkonstravimas, ją pritaikant objektų gausos generavimui. Paprasčiau tariant, kuriančios sistemos sukūrimas būtų pagrindinis kiekvieno šio metu dirbančio menininko siekis. Šią idėja skelbė vienas iš įtakingiausių minimalizmą plėtojusių menininkų Sol LeWitt’as, kuris jau 1967 metais sakė, kad atviro kubo idėja tampa mašina, gaminačia meną. Taip aiškėja, kad šiuolaikiniame pasaulyje svarbiausiu menininko uždaviniu tampa kūrybinės generatyvinės mašinos gamyba arba adaptacija, kuri dar gali būti ivardijama kaip algoritmas, instrukcijų seka, taisyklių rinkinys, simbolių matrica, sistema-procesas, programinė įranga ar kitas automatinis išradimas.  Žvelgiant į tokią įmanomų operacijų, kuriančių generatyvumo principą, gausą, darosi aišku,kad šie veiksmai nėra labai jauni,  mašinos generuojančios kūrybą buvo atpažintos ir įvardintos tik XXa. 7-ąjame dešimtmetyje vizualiniuose menuose. Šios praktikos ir paskatino permąstyti kūrėjo tapatybę, jo vietą, paskirtį ir veiklumą kūrybos procese.

   Taigi, išskleidus šiandieną aktualių idėjų foną, daug aiškiau galima būtų pradėti ryškinti pagrindinius kūrybinio projekto taškų apsikeitimo santykius, siekiant  atviro, įkvepiančio, šviežio, produktyvaus, aktualaus, bei materialaus rezultato. Pagrindinę trečią problematiką įvardinčiau pasiremdamas vokiečių filosofo, rašytojo  ir publicisto Max’o Bense’o sukurto manifesto “Generatyvinės estetikos projektas” formuluote, kurioje jis sako, kad generatyvinė estetika apibrėžiama kaip ” operacijų, taisyklių ir teoremų  kombinacijos, kurios gali būti pritaikytos materijos tvarkymui ir panaudotos sąmoningam, metodiškam estetinių būvių produkavimui” (Bense 1971: 57-60).  

 

Kūrybinio projektas priklausytu nuo kokybės vertinamojo aspekto ir, be abejo, atsitraukimo nuo lokalių meno reiškinių. Nuo pastarųjų ir norėčiau pradėti, siekdamas dar labiau pabrėžti man aktualius momentus. 

Visai nesenai vykusi Šiuolaikiniame meno centre Liudviko Būklio paroda “kaip liežuviai” yra ką tik sukurtos parodos pavyzdys, kurioje  vientiso kūrinio elementai ir autoriai susisaistę ir persipynę savo autorinėmis prasmėmis, kaip ir pati ekspozicinė erdvė, tapusi įvairiausių prognozių mechanizmu. 

Kitas ryškus autorius, kuriantis pagal generatyvinį principą, tai Robertas Narkus ir jo projektas “Šansas Nr.5”, kuriame jo sutapimų, atsitiktinumų ir instrukcijų dėka susidarė absoliutaus nenuspėjamumo faktas. Čia atsitiktinumo principas tampa pagrindine generuojančia mašina, varančia projektą į įntriguojančiai netikėtą nežinomybę. 

Dar norėčiau paminėti Arūno Gudaičio vėliausiai surengtą parodą “Dalys ir Gabalai”. Čia autorius tapo tik tam tikru principo generuotoju į kurį isitraukę įvairių sričių specialistai vizualų reginį pateikė maksimaliai kokybiškais pavidalais.

   Peržvelgiant platesni meno pasaulį,  ko gero, akivaizdžiausi formaliojo generatyvumo pavyzdžiai sietųsi su jau minėtas Soll LeWitt’u, savo minimalizmo sistemoje sukūrusiu “nepilnų atvirų kubų” seriją bei Fluxus judėjimo sukurta “darbo knyga” su tiksliomis performansų instrukcijomis.

Dailininkas Ellsworth Kelly sukūrė paveikslus naudodamas šanso operacijas, priskiriant spalvas tinkleliui.  Jis taip pat sukūrė kelis darbus popieriuje kurį supjaustė juostelėmis ar kvadratais ir perrinko juos, naudodamas šanso operacijas ir taip nustatydamas jų vietą.  Tokie menininkai kaip Hans Haacke naudoja generatyvinius procesus fizinių ir socialinių sistemų meno kontekste. François Morellet naudojo ir labai tvarkingas, ir labai sutrikusias sistemas savo meno kūriniuose. Kai kurie jo paveikslai sudaryti iš reguliarių sistemų, radialinių arba lygiagrečių linijų susikirtimų sudarant Moire’o raštus. O taip pat kituose darbuose jis naudoja šanso operacijas nustatant spalvas tinkle. Harold’o Cohen’o AARON sistema yra senas projektas, derinantis programinės įrangos dirbtinio intelekto robotą su dažymo prietaisų kuriant fizinius artefaktus. Steina ir Vudis Vasulka yra videomeno pradininkai, kurie naudodami analoginius vaizdo gryžtamuosius ryšius, kūrė generatyvini meną. Grįžtamasis vaizdas dabar minimas kaip deterministinio chaoso pavyzdžys. Scott Draves ir Karl Sims  sukūrė programinę įrangą,  kuri, naudodama evoliucinę skaičiavimo sistemą, sukūrė vizualines formas. Menininkas Juozapas Nechvatal naudoja virusinio užkrato modelius. Ken Rinaldo “Autopoiesis” apima penkiolika muzikinių robotų skulptūras, kurios, sąveikaudamos su visuomene, keičia savo elgesį. Jean -Pierre Hebert ir Romos Verostko yra menininkų grupės Algorists steigėjai, kurie kuria algoritmus menui kurti. Šis sąrašas, manau, yra augantis tiesiog šio teksto skaitymo akimirką, bet tai, kas sudarytų mano projekto išskirtinumą, yra medžiaginis skulptūrinis architektūrinis kūrinio aspektas, savo turinye labiau turintis generatyvinį principą, o ne priemones.

 

Numatomas kūrybinės dalies tikslas ir procesas.

 

Kaip tekstinis kūrybinio projekto eskizas, puikiai išreikštas Frederic Jameson  žodžiais, jis sako,  jog “postmodernioji kurtūrinė produkcija jau nebegali savo pačios akimis žvelgti į tikrovę, bet - lyg Platono oloje - turi fiksuoti mentalinius pasaulio vaizdinius ant ją įkalinusių sienų” (F.Jameson, 1988,15 psl.) Atsigręžus į savo kūrybą, kurioje meno filosofijos ir teorijos jau senai sudaro kūrybos konceptualią ašį, šiandiena savo pagrindiniu uždaviniu laikau nebaigto erdvinio-vaizdinio-laikinio mechanizmo sukūrimą. Išradimą skulptūrinės-architektūrinės konstrukcijos generatoriaus, jungiančio visas pasaulio istorijas viename erdvėlaikyje ir kuriančio neatsiejamą nuo dabarties supratimą. Projektuojamų erdvinių kūrinių pavidalus apibrėžčiau, kaip nuorodas į salės, ekrano ir scenos architektūrines užuominas, kuriose tam tikra tvarka veikiantys optiniai mechanizmai generuotų medžiagiškus kitų vietų indeksus. Mechanizmo veikimo principas tiesiogiai priklausys nuo projekto, tiriamojo darbo metu sukauptos informacijos ir jos apibendrinimų.

 

Projektas " Ten yra čia”, sudėtinė generuojančia mašinų sistemą, kurios tematinis daugiasluoksniškumas įgauną multimedijinę sandarą, bet ir tuo pačiu lygiuojasi į jos segmentus vienijančias vietos tematikas.

 

Šiandien, yra kelios vietos, išlaikančios nepažintų vietų mito statusą,- tai genomos eilutė ir šviesmečio atstumas.  Jos - šią akimirką - aktualioje lokacijoje deformuojasi ekraninės tikrovės pergalėje prieš materijos visumą. Materijos nepralaimėjimas, tai XXI a. pastovumą atstovaujantys procesai, kur atrodymas yra svarbesnis nei buvimas, kur dominuoja jos maišymas, miksavimas. Mano paskutinių kurinių strategijose atsiranda vietos, kurios atrodo kaip esančios čia, bet yra už  fizinio būvio pasiekimumo ribos.

Paroda yra išskirtinai orientuota į erdvines kategorijas, kurios įgydamos architektūros, kūrinio, autoriaus, lokacijos ir jos aplinkybių bei nepasiekiamumo aspektus, sureikšmina kūrinio patyrimo momentą. Paroda savo fizinį pavidalą tuo pačiu metu veidrodiškai atspindės savo www (world wide web) sistemoje. Specialiai šiai progai sukuriant domeną www.thereishere.lt . Paroda savo siaurą fizinį pavidalą atskirs nuo žinios, sutapimo ir ryšių fizinėje vietoje ir prasitęs savo multiegzistencinio ekranizavimo pavidaluose papildydama pati save. Virtualios ir aktualios vietos sinchronizavimas, tai siekis, kurio akimirkoje instaliacijos dalys susijungia su šiuoliaikinio gyvenimo fragmentais vizualioje mišrainėje: naujienų magiškoje mitologijoje, visuotinio smalsumo jauduly, išlaidose dėl niekų, produktyviame švaistyme, standartinėje pakuotėje, mados diktatūroje, statuso simuliacijoje daiktais, pirkimo svaigulyje, nuosavybės jausme.

Šių socialinių mašinų įjungimas į kūrinį, įvairiausi aspektai, sudarytu parodos kūrinių prasminius sluoksnius kurie aktualizuotųsi dalyvaudami globaliame kontekste. Kontekste, kuris neturi apibrėžties globalioje palydovų sistemoje (GPS).

 

Eksponatų pasirinkimo ir eksponavimo strategija tiesiogai inspiruota  M. Foucault “kitų vietų” koncepcijos. Kitos vietos,- tai priešybė utopijai, kur susijungiantys sluoksniai uždengia aktualią įvykio ( parodos) vietą.

Parodos architektūros žodinis brėžinys:

Vienoje realioje vietoje sutelkiamos kelios įsivaizduojamos, mitinės erdvės. 

Realioje vietoje sutelkiamos kelios arba keliolika laiko atkarpų. 

Tokios vietos nėra nei iki galo atviros, nei iki galo uždaros, nors yra sukurtos viešumai, jos turi tam tikras įėjimo ir išėjimo taisykles, nėra prieinamos bet kuriuo metu kaip paprastos viešos vietos. Jos atspindi savo aplinkos kultūrinius modelius ir socialines santvarkas (dažniausiai tam tikra hiperbolizuota, iškreipta forma), o tai padidina tikimybę, kad jos daro įtaką ar net pakeičia į jas patekusio individo realybės suvokimą.

   Projekto siekis - sukurti veidrodines prasmių sąlygas kurios per medžiagiškumą, pasireikštų pavidalais, ekranines virtualybes pakeičiančiomis kitų vietų struktūromis. Taip materialaus santykio paradokse  bus sukurtos erdvinio mechanizmo struktūros.

  

Meno projekto tiriamosios dalies pagrindinė problema, tikslas ir eiga.

 

Pirma problema neturinti alternatyvų - totalinė bendraautorystė, kuria V.Benjaminas  įvardijo  per „pakitusi meną kuriančio subjekto, meno kūrinio gamybos bei jo supratimo būdą “ Apie 1900 metus techninė reprodukcija pasiekė tokį lygį, kad savo objektu pavertė ne tik visus ankstesnius meno kūrinius, ne tik pradėjo iš esmės transformuoti jų poveikį, bet išsikovojo vietą tarp meninės veiklos formų” (V.Benjaminas, Nušvitimai, 216 psl.) Tai seniai užkoduotos aplinkybės, kuriomis, kaip pats autorius įvardija, antstatas kinta ne taip greitai. Norint aiškiau nubrėžti ketinamos studijuoti problemos lauką, visgi reiktų trumpai apžvelgti sąlygas, lėmusias jos susidarymą. Techninio meno kūrinio reprodukavimas, natūraliai padėjo pagrindą inovacijoms, kurių dėka XX a. pabaigoje programinės įrangos kultūrai pirmą kartą buvo suteikta proga atvesti Vakarų civilizacijos autorius iki savo kūrybinės energijos išnaudojimo, elementų atrankai bei jų eiliškumo pasirinkimams, o ne tuščiam jos švaistymui kuriant pačius elementus. Kaip sako garsus teoretikas Lev Manovic, tai, kam ankščiau reikėjo žirklių ir klijų, dabar atliekama spustelėjus komandas iškirpti ir įklijuoti“.  Naujosios medijos, užkoduodamos parinkties ir kombinavimo operacijomis pačiose redagavimo programų sąsajose, jas “legitimavo”. Naudotis duomenų bazėse ir bibliotekose saugomais elementais tampa savaime suprantamu standartu, o jų naujas sukūrimas iš pat pradžių tapo išimtimi. Internetas yra puiki šios logikos realizacija. Tai vientisa ir gigantiška grafikos, nuotraukų, vaizdų, garsų, dizaino maketų, programinių kodų ir tekstų biblioteka, kurios kiekvienas elementas yra nemokamas, kadangi vartotojas juos gali išsaugoti savo kompiuteryje tiesiog vienu pelės mygtuko spustelėjim” (L.Manovich, Naujųjų medijų kalba, 215 psl.). Tokiame kontekste ryškėja pirmas probleminis laukas, susijes su autoriaus arba kuriančiojo subjekto sampratos lūžiu. Kitas tyrimo laukas susijes su mašinistine  Deleuze’o ir Guattari filosofijoją kurioje mašina įgyja įvairiausių pavidalų,- bet kuriuo atveju mašina sumanyta tam, kad nurodytu jog riba tarp žmogiško aspekto ir nežmogiško yra nutrinta, vietoje to išryškinant glaudį tarpusavio ryšį. Tokiame žmogaus ir agregato lydinyje randasi mašinos, kurios yra abstrakčios, priešingai įrenginiams, jos nepriklauso vien tik nuo fizinių ir mechaninių materijos modifikacijų,  jos nėra kažkokios infrastruktūros, transcendentinės idėjos ar  suvokiamos kaip duotybės. Abstrakčios mašinos - tai gaivališkas principas, įsitraukęs į nepaliaujamas variacijas, nuolat persijungiančius ir savireguliuojančius procesus kur nuolat kuriasi nauji ryšiai. “Kiekviena abstrakti mašina yra sujungta su kita abstrakčia mašina ne tik todėl, kad jos neatsiejamai yra politinės, ekonominės, mokslinės, meninės, ekologinės, kosminės, emocinės, aktyvios, mąstančios, fizinės ir semiotinės, bet todėl, kad įvairūs jų tipai yra tokie pat susipynę, kaip kad susieti yra jų veiksmai.“ (Mašinosfera, Deleuze, Guattari 1998. 514 psl.)

Generatyvumas tikriausiai yra įrašytas į meno genus, generatyvinės kūrybos mašinos pradėtos konstruoti dar priešistoriniais laikais.  Nuodugnus generatyvinio meno tyrinėtojas Philipas Galanteris teigia, kad bandant suvokti generatyvuma būtina atsiplėšti nuo elektroninių medijų ir reiškinį permąstyti platesniame kontekste. Generatyvumas mene iš viso neturi aiškių istorinių ribų ir gali apimti daugelį meno artefaktų, atsigręžiant dar į priešistorinę 35 000 metų senumo uolų tapybą ar net ankstesnių epochų radinius, kaip antai 1999 m. antropologų atrastas 70 000 metų senumo meno objektą, kurį sudarė trikampės formos, raudona ochra išraižytos delno dydžio gabaluose. 

   Sąvokos sinonimiškumą su kompiuteriniais menais čia reiktu traktuoti kaip vieną iš projekto tyrimo laukų. Tyrimo metu surinkta medžiaga turėtu atskirti autentiškai laisvą kūrybos principą nuo jo paties medijoje susiformavusių ribojimų. Šios problematikos tikslas,  atrasti generatyvios kūrybos principų metodologijoje aiškius bruožus, kurie padėtų atskirti komponavimo sistemą ir nevadinti to šiuolaikinės dailės rūšimi. Čia maksimaliausia tiriamojo projekto ambicija skambėtų kaip naujo, tiksliau apibrėžiančio generatyvumo principą, termino sukūrimas, kurio pagrindu galima būtų sudaryti šiuolaikinės dailės  kompozicijos vadovą, orderio principą, kuris leistų savo plačiausiuose sąsajų tinkluose generuoti aibes kintamųjų.

Tiriamosios dalies problema yra paties termino sąryšis su kompiuterinėmis technologijomis ir jo terminologijomis bei autoriaus, rašančio šia tema, specializacija. Svarbiausias teoretikų, rašiusiu šia tema, suvokimas platesniame kūrybos lauke.  Siekdamas maksimaliai plačiai apimti galimų strategiju ir komponavimo būdu principus, stengsiuosi rasti atsakymus :

Kokios yra mašinos kilmės priežastys? 

Ką reiškia būti mašina, kuriančia meną? Ar gali mašina generuoti kažką naujo, prasmingo, stebinti ir turėti universalią išliekamąją vertę: kurti eilėraštį, meno kūrinį, naudingą idėją, sprendimą senai problemai? Kaip galėtų  patikti būti kompiuteriu, darančiu meną? Jei kompiuteris galėtu kurti meną, koks jis būtų, žiūrint į jį iš kompiuterio perspektyvos?

Ar žmogaus estetika gali būti formali? 

Ką naujo sukuria kompiuterio įsitraukimas į generatyvinio meno rūšį kuriai jis nebūtinas?

Kokios yra generatyvaus meno reprezentacinės prasmės ir ką jis reprezentuoja? 

Koks atsitiktinumo vaidmuo generatyviame mene? Kokią tai turi įtaką meno, kaip baigtinio kūrinio, intencijai? 

Ką gali generatyvumo principas papasakoti apie kūrybiškumą? Kaip gali generatyvinis menas sukelti artefaktus ir idėjas, kurios yra naujos, stebina ir yra vertingos?

Kas apibūdina gerą generatyvinių meną? Kaip galėtume suformuluoti kritinį generatyvinio meno svarbos supratimą? 

Ką naujo galime sužinoti apie meną iš generatyvinio meno principų? 

 Kūrybinės ir tiriamosios dalių tarpusavio santykis.

 

Atskirai apžvelgus tiek kūrybinės, tiek kuriamosios dalies problemas, akivaizdu, kad kalba eina apie principus ir teorijas kurios šiuolaikiniu perimoniu ir ideologijų dėka yra labai priartėjusios prie savo idėjų. Taigi ryšys tarp praktinio ir teorinio lauko tiesioginis.

 

Gilinimasis  bei tyrinėjimas generatyvinio meno aspektų gali atskleisti daug naujo apie kūrybinės žmogaus sąmonės bei „sumašinėjusio“, technologijų pavergto pasaulio santykius bei įtaką vienų kitiems. Kaip amžinai galinėjasi dvasia su materija, taip šis laikas virsta arena, kurioje turi pasirodyti, ar individuali kūrybinė galia pajėgi suvaldyti technologinį intelektą ir vadovauti jo dalyvavimui unikaliame meno kūrybos procese. Gali būti, kad  technologijos nuves kūrybinį impulsą paskui save, o to įtakoje pakitusi  visuomenės sąmonė bei vertinimo kriterijai neprieštaraudami priims virtualią realybę kaip tikrą realybės atspindį.

 

 

 

 

 

 

iuolaikinio meno tyrimas gali padti suprasti mogaus krybikumo reikin, abipusai aktyvjo ryšį su pasauliu, vieno kitam takas ir ito kylanius pokyius kultriniam lauke, krinio atsiradimo slygas bei jo suvokim.

Gilberto Simondono painimo teorijose keliamas techninio mogau ir technins gamtos evoliucijos polikumas vardinamas kaip vienas ir tas pats technologinis mentalitetas. Svarbu paymti, kad per laiksusiformavs negatyvus poiris technologijas jo apmatymdka ikeliamas kaip pozityvi tikroji mogaus gamta, jo btis.

Projekto tiriamoji dalis ir siekia atskleisti ios temos panorammeno lauko kontekste. Techninio- gaminanio mogaus “ Homo faber” fenomenas kaip vienas idaugelio mogaus binominiu charakteristik, ia akimirka atrodo kaip atspirties takas kuriame intuityviai jauiu galintis pradti tyrimo kelion. Kelione kurioje paaiks, ar krybingalia yra pajgi suvaldyti technologinintelektar pasitelkdama ja technologins natros pavidale yra pajgi tik vadovauti jo dalyvavimui unikaliame krybos procese.

Nors dauguma meno teorinidiskusijpripažįsta, kad generatyvinis menas nra tik skaitmeninmis priemonmis apribota praktika, vis dl to paplits io termino naudojimas yra danai suprantamas kaip nuoroda skaitmeninio meno rūšis.

Dl ios prieasties, kompiuteringeneratyvinmenreikttraktuoti kaip vienijo porūši, nes iandien, krybos praktikos, susijusios su generatyvumo principu, vis daniau aptinkamos velgiant meno praktikas kuristruktrinsandara konkreiai orientuota analogij, performatyvum.

Platesnje traktuotje, generatyvinkrybos strategija, ko gero, gali bti atrasta bet kuriame krinyje. Tokio principo yms gali bti aptinkamos net toli siekianioje meno istorijoje, aiku, juose pasireikianio generatyvumo intensyvumas skiriasi nuo iandienos.

Siekiant iplsti poirį į krinio sandar, reikalingas tam tikro odyno sudarymas. Toks odynas padtu labiau suvokti reikinir jo metodus pritaikyti iuolaikinio meno praktikoje. Mano subjektyvia nuomone, kuri kol kas paremta intuicij, tai yra vienintel, iandiena prasminga,

krybos strategija. Visnaujsvoksrašą, atspindinti iandienos inijyra sudars filosofas Stephen'as Wright'as , savo darbe “Naudotojo odynas”, ios svokos svarbios naujo pasaulio atmosferos suvokimui, jo ssajsu istorine perspektyva persvarstymui. Tai tampa mano tiriamojo darbo gairmis, kur dalinai remsiuosi tyrindamas ateities krinio atsiradimo slygas. Krinio reikinio apibdinimas svokssajtinkltarp senovs dails, tikimybi, kompleksikumo teorijir technins meno krinio bties yra mano tyrimo probleminis laukas.

Taip atsiliepiant pakitusias iandienos aplinkybes irykja tiriamojo darbo udavinys, susijuss su autoriaus arba kurianiojo subjekto lūžiu bei jo naujos sampratos teisinimu. Nauja autoriaus strategija, suvokiant jkaip kolektyvinkrybikai konstruojammain, o meno krin- kaip kitprie jo prijungtmain, leidia atmesti bet kokiskirttarp mogaus ir mainos, organinio ir neorganinio, natralaus ir dirbtinio, biologinio ir technologinio, subjektyvaus ir objektyvaus.

Ne tik generatyvinisistempanaudojimas, bet ir potencialas slypintis generatyvaus metodo metakrybikume yra tai, kas iuos tyrimo laukus sujungia meninpraktik. Meta tikslu tampa ne konkretaus meno krinio sukrimas, o generuojanios mainos-sistemos iradimas arba krybikas jau egzistuojanios mainos perkonstravimas, jpritaikant estetiniobjektgausos generavimui.

Tokios mainos gali veikti savaime, pagal ianksto suprojektuotas instrukcijas, arba su daliniu mogaus sikiimu.

iabstrakimaintinkle vykstanti kolektyvinio subjekto kryba tampa udaviniu, siekianiu naujo krybinio proceso iaikinimo, naujkompozicinidsningumbei terminformulavimo. Krybos proceso apibdinimas kaip produktyvistrategijorientuotų į naujas krimo galimybes nesiekianias vieno fiksuoto krinio.

is praktinis siekis ikelia artimus meno teorijai klausimus, kaip pavyzdiui:
Kam priklauso autoryst
, jeigu autorius krybos kontrolperduodiorinei sistemai? Ar generatyvi sistema gali bti traktuojama kaip krybika?
Ar sugeneruoti artefaktai yra menas?

Jei generatyvinis menas yra daugiau nei vien tik skaitmeninio meno forma, tai galimai tiktinas generatyvumo principo panaudojimo apraikos iki kompiuterio iradimo. Taip pat, atrodo, pagrstai galima tiktis, kad naujos technologijos ir sistemos sudarys naujas krybos slygas po skaitmeninje epochoje.

Tyrimo eigoje siekiu apvelgti kaip technologijos, tokios kaip sintetins biologijos, nanotechnologijos ir imaniosios mediagos gali takoti meno krinio ateit.

Gauti rezultatai pasitarnaut“Generatyvinio metodo” praktinio vadovo sudarymui, kurio siekis btgeneratyvinestetikapibrėžti kaip operacij, taisykliir teoremkombinacijas, kurios galtu bti pritaikytos materijos tvarkymui ar panaudotos smoningam, metodikam estetinibviprodukavimui.

Generatyvinio metodo aspekttyrinjimas gali atskleisti daug naujo apie krybins mogaus smons, bei technologins mogaus natros santykius ir vieno takkitam. Gali bti, kad technologijos nuves krybinimpulspaskui save, o to takoje pakitusi visuomens smonbei vertinimo kriterijai neprietaraudami priims virtualirealybkaip tikr.

 

 

Meno projektas

“ HOMO FABER. Hipotetinės skulptūros ”

 

Meninis tyrimas

“Nuo mito iki metodo. Generatyvinių sistemų estetika.”

   Nors dauguma meno teorinių diskusijų pripažįsta, kad generatyvinis menas nėra tik skaitmeninėmis priemonėmis apribota praktika, vis dėl to paplitęs šio termino naudojimas yra dažnai suprantamas kaip nuoroda į skaitmeninio meno rūšis.  

 

 

 

Dėl šios priežasties, kompiuterinį generatyvinį meną reiktų traktuoti kaip vieną iš jo porūšių, nes šiandieną, kūrybos praktikos, susijusios su generatyvumo principu, vis dažniau aptinkamos žvelgiant į meno praktikas kurių struktūrinė sandara konkrečiai orientuota į originalą, analogija, medžiagiškumą, performatyvumą. 

 

Platesnėje traktuotėje, generatyvinė kūrybos strategija, ko gero, gali būti atrasta bet kuriame kūrinyje. Tokio principo žymės gali būti aptinkamos net toli siekiančioje meno istorijoje, aišku, juose pasireiškiančio generatyvumo intensyvumas skiriasi nuo šiandienos. 

 

Siekiant išplėsti požiūrį į kūrinio sandarą, reikalingas tam tikro žodyno sudarymas. Toks žodynas padėtu labiau suvokus reiškinį ji pritaikyti šiuolaikinio meno praktikoje. Mano subjektyvia nuomone, kuri iš esmės paremta intuiciją,  tai yra vienintelė, šiandiena prasminga,  kūrybos strategija.  Visą savoku paletė, atspindinti šiandienos sintetinį žinijos pobūdi, yra sudarčę Stewen jau tspindinti šiandienos aplinkybes ir jų sąryšio su istorine perspektyv reiškinį padėsiantis apibūdina sąvokos sudarymassąsajų tinklas tarp senovės dailės, tikimybių bei kompleksiškumo teorijų ir techninės meno kūrinio būties yra mano tyrimo probleminis laukas.

 

    Ne tik generatyvinių sistemų panaudojimas, bet ir potencialas slypintis generatyvaus metodo metakūrybiškume yra tai, kas šiuos tyrimo laukus  sujungia į meninę praktiką. Meta tikslu tampa ne konkretaus meno kūrinio sukūrimas, o generuojančios mašinos-sistemos išradimas arba kūrybiškas jau egzistuojančios mašinos perkonstravimas, ją pritaikant estetinių objektų gausos generavimui.  Tokios mašinos gali veikti savaime, pagal iš anksto suprojektuotas instrukcijas, arba su daliniu žmogaus įsikišimu. 

 

Šis praktinis siekis iškelia artimus meno teorijai klausimus, kaip pavyzdžiui:

Kam priklauso autorystė, jeigu autorius kūrybos kontrolę perduodą išorinei sistemai? 

Ar generatyvi sistema gali būti traktuojama kaip kūrybiška? 

Ar sugeneruoti artefaktai yra menas? 

 

Jei generatyvinis menas yra daugiau nei vien tik skaitmeninio meno forma,  tai galimai tikėtinas generatyviumo principo panaudojimo apraiškos iki kompiuterio išradimo. Taip pat, atrodo, pagrįstai galima tikėtis, kad naujos technologijos ir sistemos sudarys naujas kūrybos sąlygas po skaitmeninėje epochoje.

   

Tyrimo eigoje  siekiu apžvelgti kaip technologijos, tokios kaip sintetinės biologijos, nanotechnologijos ir išmaniosios medžiagos gali įtakoti generatyvinio meno ateitį.

 

Generatyvinio metodo aspektų tyrinėjimas gali atskleisti daug naujo apie kūrybinės žmogaus sąmonės, bei technologinės žmogaus natūros santykius ir vieno įtaką kitam. Gali būti, kad  technologijos nuves kūrybinį impulsą paskui save, o to įtakoje pakitusi  visuomenės sąmonė bei vertinimo kriterijai neprieštaraudami priims virtualią realybę kaip tikrą. 

 

 

 

 

 

Raktažodžiai: autorius, postprodukcija, meta kūryba, generatyvumas,

 

    Atsiliepiant į šiandienos informacinių ir technologijų raidą, savo projekte siekiu tirti autoriaus arba kuriančiojo subjekto kismus. Klasikinė autorystės samprata ir subjektyvumas, šiuolaikinio meno kūriniams vis labiau įsitraukiant į elektroninių medijų sferą,  tampa nykstančiu reiškiniu. Šių priežasčių įtakotas, pagrindinis projekto siekis yra įvardinanti naują autoriaus sampratą, bei suformuluoti iš to kylančias sąvokos problemas ir kūrybos strategijas.

   Kūrybinėje projekto dalyje, plėtodamas N. Bourrioud “postprodukcijos” sąvoka, kurios pagrindas yra kultūrinių elementų perkūrimas, tyrinėju meta kūrybiškumą, generatyvias kūrybos strategijas, bendraautorystę. Technologinis progresas ir jo suteikiamos naujos galimybės tik išryškina pokyčius vaizduojamojo meno lauke, kur fizinę “įgudusią ranką”  ir tradicinius dailininko gebėjimus keičia strategiškai naujos kūrybos formos. Vietoje klaidingai įsivaizduojamo amatininko rankos amputavimo, šių priemonių dėka, jai pridedamos papildomos funkcijos tokios kaip: plagijavimas, apropriacija, paskirties keitimas, perdarymas ir atranka, iškirpimas ir įklijavimas, informacijos kolekcionavimas ir jos žymėjimas. Ne konkretaus meno objekto kūrimas, bet generatyvinės mašinos išradimas arba egzistuojančios mašinos perkonstravimas, ją pritaikant objektų gausos generavimui, tampa meta kūryba. Generatyvumas – sąvoka kilusi iš psichosocialinės raidos mokslininko E. Eriksonui samprotavimų apie asmenybės kismą buvo adaptuota J. Zittraino siekiant apibudinti technologinės sistemos ar platformos galimybes kurti, naudojant baigtinį ženklų ar taisyklių skaičių, neribotą aibę rezultatų.

Sąsajos tarp projekto teorinės ir praktinės dalies kuriasi studijuojant tokias sąvokas kaip: W.Benjamino “totalinė bendrautorystė”, G.Simondono “individuaciją”, R.Barthes’o “autoriaus mirties atvejis“, Gilles’io Deleuze’o ir Felixo Guattari “mašinalus materializmas”.

  Apie 1900 metus, beveik tuo pačiu metu kai yra išrandamas genijus, techninė reprodukcija pasiekė tokį lygį, kad savo objektu pavertė ne tik visus ankstesnius meno kūrinius, ne tik pradėjo iš esmės transformuoti jų poveikį, bet išsikovojo vietą tarp meninės veiklos formų̨. Techninis meno kūrinio reprodukavimas, natūraliai padėjo pagrindą inovacijoms, kurių dėka, XX a. pabaigoje programinės įrangos stipriai paveikė kultūros lauką.

   Naudotis duomenų̨ bazėse ir bibliotekose saugomais elementais tampa savaime suprantamu standartu, o pačių elementų sukūrimas nuo nuo nulio tapo išimtimi. Internetas yra puiki šios logikos realizacija. Tai vientisa ir gigantiška grafikos, nuotraukų̨, vaizdų, garsų, dizaino maketų, programinių kodų ir tekstų biblioteka, kurios kiekvienas elementas yra laisvai prieinamas naudojimui. Šios strategijos atsispindi darbastalyje kuriame interpretuojant Prometėjo (kaip technologinės alegorijos) mitą pateikiant medžiagišką šio mito iliustraciją.

 

 

 

Keywords: author, postproduction, meta creativity, generativity

 

In response to today's information and technological developments, in my project I seek to investigate the author or creator’s change. Classical authorship and the concept and subjectivity becomes dwindling phenomenon as contemporary art works increasingly gets involved in to electronic media sphere. The main aim of my project is to formulate emerging concept of new authorship, creative strategies and problems related with this. Interactions between the theoretical and the practical settles in the study of such concepts as: W. Benjamin “Total authorship”, G.Simondon “Individuation”, R.Barthes “Death of the author“, Gilles Deleuze and Felix Guattari “Automatical materialism”.

Access to databases and libraries of stored elements becomes itself an intelligible standard, and the same elements of the creation from scratch has become the exception. Internet is realized perfect example of this logic. It is a continuous and gigantic library of graphics, pictures, images, sounds, design layouts, software code and texts, which every element is freely available to use. This strategy is reflected in the “desktop” in which the interpretation of Prometheus (as technological allegory) myth which is illustrated thought material artefacts.

 

 

 

 

Raktažodžiai: autorius, postprodukcija, meta kūryba, generatyvumas,

 

    Atsiliepiant į šiandienos informacinių ir technologijų raidą, savo projekte siekiu tirti autoriaus arba kuriančiojo subjekto kismus. Klasikinė autorystės samprata ir subjektyvumas, šiuolaikinio meno kūriniams vis labiau įsitraukiant į elektroninių medijų sferą,  tampa nykstančiu reiškiniu. Šių priežasčių įtakotas, pagrindinis projekto siekis yra įvardinanti naują autoriaus sampratą, bei suformuluoti iš to kylančias sąvokos problemas ir kūrybos strategijas.

   Kūrybinėje projekto dalyje, plėtodamas N. Bourrioud “postprodukcijos” sąvoka, kurios pagrindas yra kultūrinių elementų perkūrimas, tyrinėju meta kūrybiškumą, generatyvias kūrybos strategijas, bendraautorystę. Technologinis progresas ir jo suteikiamos naujos galimybės tik išryškina pokyčius vaizduojamojo meno lauke, kur fizinę “įgudusią ranką”  ir tradicinius dailininko gebėjimus keičia strategiškai naujos kūrybos formos. Vietoje klaidingai įsivaizduojamo amatininko rankos amputavimo, šių priemonių dėka, jai pridedamos papildomos funkcijos tokios kaip: plagijavimas, apropriacija, paskirties keitimas, perdarymas ir atranka, iškirpimas ir įklijavimas, informacijos kolekcionavimas ir jos žymėjimas. Ne konkretaus meno objekto kūrimas, bet generatyvinės mašinos išradimas arba egzistuojančios mašinos perkonstravimas, ją pritaikant objektų gausos generavimui, tampa meta kūryba. Generatyvumas – sąvoka kilusi iš psichosocialinės raidos mokslininko E. Eriksonui samprotavimų apie asmenybės kismą buvo adaptuota J. Zittraino siekiant apibudinti technologinės sistemos ar platformos galimybes kurti, naudojant baigtinį ženklų ar taisyklių skaičių, neribotą aibę rezultatų.

Sąsajos tarp projekto teorinės ir praktinės dalies kuriasi studijuojant tokias sąvokas kaip: W.Benjamino “totalinė bendrautorystė”, G.Simondono “individuaciją”, R.Barthes’o “autoriaus mirties atvejis“, Gilles’io Deleuze’o ir Felixo Guattari “mašinalus materializmas”.

  Apie 1900 metus, beveik tuo pačiu metu kai yra išrandamas genijus, techninė reprodukcija pasiekė tokį lygį, kad savo objektu pavertė ne tik visus ankstesnius meno kūrinius, ne tik pradėjo iš esmės transformuoti jų poveikį, bet išsikovojo vietą tarp meninės veiklos formų̨. Techninis meno kūrinio reprodukavimas, natūraliai padėjo pagrindą inovacijoms, kurių dėka, XX a. pabaigoje programinės įrangos stipriai paveikė kultūros lauką.

   Naudotis duomenų̨ bazėse ir bibliotekose saugomais elementais tampa savaime suprantamu standartu, o pačių elementų sukūrimas nuo nuo nulio tapo išimtimi. Internetas yra puiki šios logikos realizacija. Tai vientisa ir gigantiška grafikos, nuotraukų̨, vaizdų, garsų, dizaino maketų, programinių kodų ir tekstų biblioteka, kurios kiekvienas elementas yra laisvai prieinamas naudojimui. Šios strategijos atsispindi darbastalyje kuriame interpretuojant Prometėjo (kaip technologinės alegorijos) mitą pateikiant medžiagišką šio mito iliustraciją.

 

 

 

Keywords: author, postproduction, meta creativity, generativity

 

In response to today's information and technological developments, in my project I seek to investigate the author or creator’s change. Classical authorship and the concept and subjectivity becomes dwindling phenomenon as contemporary art works increasingly gets involved in to electronic media sphere. The main aim of my project is to formulate emerging concept of new authorship, creative strategies and problems related with this. Interactions between the theoretical and the practical settles in the study of such concepts as: W. Benjamin “Total authorship”, G.Simondon “Individuation”, R.Barthes “Death of the author“, Gilles Deleuze and Felix Guattari “Automatical materialism”.

Access to databases and libraries of stored elements becomes itself an intelligible standard, and the same elements of the creation from scratch has become the exception. Internet is realized perfect example of this logic. It is a continuous and gigantic library of graphics, pictures, images, sounds, design layouts, software code and texts, which every element is freely available to use. This strategy is reflected in the “desktop” in which the interpretation of Prometheus (as technological allegory) myth which is illustrated thought material artefacts.

 

 

EisenScript code 

 

set translation [0 0 -20]

set rotation [1 0 0 0 1 0 0 0 1]

set pivot [0 0 0]

set scale 0.3375

set background #999

set perspective-angle 60

set maxobjects 42

set raytracer::shadows false

set raytracer::light [0,20,-29]

 

R1

rule R1 {

  {rz 45  x 2.5 y -1  rz -90  } R1

  

}

 

R1

rule R1 {

  {rz -45  x -2.5 y 1  rz 90 brightness 1 color white } R1

  

{ z 0 s 1.25 2.5 0.08 } box 

}

 

R2

 

rule R2 {

  {rz 45  x 2.5 y -1   rz -90  } R2

  

}

 

R2

 

rule R2 {

  {rz -45  x -2.5 y 1   rz 90 brightness 0,8 color grey } R2

  {  s 1.25 2.5 0.08 } box 

}

 

Pressemitteilung Vilnius 4

Tomas Martiauskis
Meadows Guesses

Eroffnung: Donnerstag, 2. Juni urn 19 Uhr, Atelier am Eck

Tomas Martiauskis (*1977) studiert an der Kunstakademie in Vilnius und arbeitet derzeit an seinem Doktorandenabschluss. Er ist zunachst Bildhauer, hat jedoch seit 2011 die Medienkunst zu seinem eigentlichen, experimentellen Forschungsbereich erhoben. Der KOnstler sieht in dieser offenen, sich standig erneuernden Kunstrichtung dje adaquate Moglichkeit der Auseinandersetzung mit den Ressourcen des lnternets.

Die virtuelle Gegenwelt des Netzes stellt dem Kunstler nicht nur das Wissen und Gewissen unserer heutigen Zivilisation zur Verfugung, das Netz ist daruber hinaus des bildnerische Repertoire und Ausgangsmaterial seiner kunstlerischen Arbeiten. Es bietet Programme an tor jedwede Bildbearbeitung ebenso wie aile verwendbaren realen Materiqlien und Objekte die hier distribuiert werden.

Seine Arbeitsweise beschreibt der KOnstler lapidar: ,I'm steeling from the these days gods - from the Google Gods". In dieser Formulierung entwickelt sich gedanklich bereits das ema der Ausstellung im Atelier am Eck: Die Installation umkreist facettenartig upd mittels unterschiedlichster Objekte und Medien den Schopfermythos des Prometheus.

Prometheus schuf, der Sage entsprechend, das Menschengeschlecht, das er aus Ton zu modellieren vermochte. In der Folge stahl er das Feuer von den olympischen Gottern und brachte es den Menschen. Er initiierte somit Erndungsgeist, technische Entwicklung und die Suche nach der Unabhangigkeit von natorlichen Grundbedingungen.

Die Ausstellung schlagt somit einen Bogen von der mythologischen Zeit zur digitalen Gegenwart und lasst daruber spekulieren, ob der Prometheus-Mythos das Sinnbild und das Selbstverstandnis heutiger Medienkunst vermitteln konnte.

Eine Ausstellung im Rahmen des Kunstleraustausches zwischen Dusseldorf und Vilnius. Tomas M_artisauskis ist Stipendiat der Landeshauptstadt Dusseldorf.

3. bis 12. Juni 2016Vilnius 4
Tomas Martisauskis

Meadows Guesses
Eroffnung: Donnerstag,. 2. Juni urn 19 Uhr EinfOhrung: Michael Voets, Kurator

Atelier am Eck
Himmelgeister Straf1e 107E, 40225 Dusseldorf, Eingang Ulenbergstraf1e Tel. (0211) 89 24 193 I 34 36 26
OPNV: Linien 706, 723, 827, 835, 836
Offnungszeiten: Do/Fr 15-20 Uhr, Sa/So 14-18 Uhr

Meadows Guesses

Tomas Martisauskis (* 1977) studied at the Academy of Fine Arts in Vilnius and is currently working on his Ph.D. He is a sculptor, but since 2011 media art has become his real, experimental eld of research. e artist sees in this open, constantly renewed art direction the adept possibility of dealing with the resources of the Internet.

e virtual counter-world of the network not only provides the artist with the knowledge and conscience of our present civilisation, the network is also the pictorial repertoire and starting material of his artistic work. It offers programs and the any image processing as well as usable real materials and objects which are distributed here.
In this formulation, the theme of the exhibition in the Atelier am Eck is already developing: the installation encircles as multi-faceted myth of Prometheus, updated by means of various objects and medias.
Prometheus, according to the legend, created the human race, which he was able to model from clay. As a result, he stole the
re from the Olympic gods and brought it to the people. He thus initiated the spirit of invention, technical development, and the search for the independence of basic natural conditions.
e exhibition thus draws an arc from the mythological time to the digital present, and lets us speculate as to whether the Prometheus myth could convey the sense and self- understanding of contemporary media art.
An exhibition within the framework of the art exchange between Dusseldorf and Vilnius. Tomas Marti
auskis is a scholarship holder of the state capital Dusseldorf. 

Pasiruošęs. Negaliu tiksliai pasakyti, kiek kartų turėjau perrašyti savo vardą. Pradžioje didžiosiomis raidėmis, kol neužsipildė abi puslapio pusės. Tuomet su absoliūčios ramybės veidu man buvo įteiktas dar vienas egzemplioris, kuris palaipsniui, bet lėtai pildėsi. Su kiekvienu mano paties vardiklio įrašu jame mačiau tą lėtą progresą. Tą pokytį, kuris buvo visų mūsų susirinkimo tame ankštame kabinete priežastimi, tuomet mažosiomis raidėmis tęsiau ant dviejų priešais mane padėtų lapų. 

Pievų spėlionės

 

2017–uosius pradedanti paroda "Sodų 4" ervėje kviečia patirti tai, kas sudaro šios parodos visumą. Statiška kelionė suteiks galimybę suklupti užkliuvus už informacijos medžiagiškumo ir jos plastikos, už gigantiškosios nematomybės mikroskopiškumo, erviškojo telebūvio, vietų bei beprasmybės sutelkties, re–animuotų mitų, materijos. Iliustratyvumas čia tampa pagrindine parodos sąlyga, aplinkybe, prasmine struktūra, o instaliacija atveria daugiaprasmį Prometėjo mito fenomeną, užpildytą daugiaplane objektų kalba.

Šviesos priežąstingumas yra perdėm svarbus. Monitorių fotonų šauksme slypi vitališkos traukos žavesys. Jo bekompromisis siekis yra būti aklai sekamu. Kelrodė žvaigždė likimo horoskope, kurios senai jau nebėra, tik likęs jos šviesos pluoštas vis sklinda kaip senas liudijimas. Plačiausias spektras nuo nanometro iki megavato sutilpti pačiam ir savo prasmei sutalpinti. Klajonė tarp žalio–violetinio talpina ir įterpia srautus į duomenų tinklainę per trumpesnį laiką nei akimirksnis. Nuo tamsiosios mėnulio pusės iki Redlėjaus Skoto, nuo google gatvės vagystės, suplanuotos programinės įrangos iki heterotopijų. Nuo atsitiktinių susitikimų iki sandorių Maroko meteoritų rinkoje, nuo binominio būdvardžio iki robotizuoto piešinio, nuo Prometėjiškos šviesos iki Arduino mikrokontrolerio. Nuo mito iki metodo.

   Pasaulinio tinklo klajonių atradimai neatsitiktinai išreikšti parodos pavadinime. Bismutas yra 83-iasis periodinės lentelės narys. Jo pėdsakai pievose reikšdavo rūdos išteklių aptikimą, o išvertus iš senosios vokiečių kalbos, šis elementas reiškia pievų speliones. Bismuto paradoksas yra tame, kad tai vienas iš mažiausiai šilumai laidžių metalų, kuris šaldomas plečiasi.

Techne ir atminties formos Bernard Stigler ir Walter Benjamin filosofijoje


Raktažodžiai: techne, dirbtinis laikas, individuacija, reprodukcija.

 

   Šiame straipsnyje apžvelgiama technikos raidos istorija, jos radimosi ir įtakos vakarų kultūrai. Siejant įžvagąs su svarbiais XXa. mąstytojais Valter Benjamin, Gilbert Simondon bei Bernard Stigler siekiama atsakyti į pagrindini tyrimo klausimą: kodėl žmogiškosios veiklos formos tampa natūraliu technologinio evoliucionavimo akstinu ir kaip jų raidoje susidarančios sąlygos įtakoja meno kūrinio, autoriaus ir  kaip socialinio konstrukto likimą?

 

   Tikriausiai teisinga būtų teigti, kad nebuvo žmonijos istorinio etapo kai vienas ar kitas meno kūrinys būtų gaminamas atsietai nuo jo radimosi metu ar iki to laiko atrastų technologijų pritaikymo. Akmens amžiaus pigmentai, bronzos amžiaus liejiniai, perspektyvos išradimas renesanso paveiksluose, kuriame ypač ryškus ryšys tarp mokslo pažangos ir meno, suprantami kaip svarbūs žmonijos raidos etapai, atvedę mus į šiuolaikinį pasaulį. Senovės Graikijoje žmogiškos veiklos produktuose, nuo retorikos iki skulptūros, kūrybinis potencialas, pasireikšdavęs per įvairiausių kultūrinių objektų gausa, buvo įvardinami vienintele sąvoka- techne. Šis terminas netik nurodo, bet ir savyje talpina, visos materialiosios žmogaus veiklos apraiškas, pasireiškiančias per žynių ir materijos tvarkymo ir organizavimo veiksmą, tokiame sąvokos bloke sulydomi  du pamatiniai pažinimo poliai- teorinis ir praktinis.  Multiprasminė sąvoka, savyje talpina ir tuo pačiu aiškina daiktų gamybos ir jų sukūrimo sąlygas. Pats žodis siūlo unifikuota ir tuo pačiu viena kitą papildančių, teorinių ir praktinių pažinimo formų sugretinimą, kurių bruožai per laiką tapo labai aiškiau apibrėžti. Termino tyrinėjimas čia veikia kaip nuoroda į šių dviejų poliu sinergija, ir  tuo pačiu atskleidžia jo prasminius poslinkius estetiniame , ekonominiame ir etiniame lygyje.

Turime suprasti ,,téchne’’ kaip intensyvų žmogiškosios veiklos santykį su materialiuoju  pasauliu. Toks apibrėžimas charakterizuoja technologijas, kaip kultūrines praktikas tuo pačiu metu rezonuodamas su  žmogiškosios veiklos lauke iškeltais klausimais, atverdamas giliai asmenišką ir per ją įgyvendintą technologiją kaip meninės kūrybos pagrindą, nuolatiniame dispute atrandamas radimosi formas. Toks sąvokos iškėlimas kaip aktyvaus, nuolatos kintančio įrankio tyrimas čia svarbus kaip savi refleksija vizualaus meno kontekste. 

   Vienas įdomiausių, tuo pačiu ir komplikuojančiu humanitarinės teorijos sąvokos aspektų yra platus šios reikšmės interpretavimų laukas ir jos definicija. Ne tik Platonas, Aristotelis , Isokratas savo diskusijose aptarinėjo jos interpretacijų galimybes ir pritaikymą, bet taip pat ir šiandienos teorijų tai yra plačiai diskutuojamas objektas. Nesutarimas dėl tinkamo, tikslaus šio graikiško termino techne vertimo atvėrė visą gausą kritinių debatų dėl jo vartosenos.[1] Techne, paprastai verčiamas į žodžius “įgūdis”, “amatas” arba “menas”, tačiau dažniausiai tai sutapatinama - arba termino prasmė absorbuojama - dėl žodžio “technologija” paplitimo. Nors lingvistinė šaknis abiejų žodžių yra beveik identiška, atvejų, kai jie kalboje būtų vartojami pakaitomis nėra labai daug.  

    Šiandienos teoriniuose veikaluose, analizuojančiuose atminties fenomeną bei jos problematiką, vis glaudžiau žmogui sąveikaujant su technologijomis, keliamų klausimų aktualumas, bei santykis su atminties kultūra ne tik plačiai atveria diskusijas šia tema, bet nulemia ir šio straipsnio temos pasirinkimą. Tekste remiuosi Bernard Stigler trijų tomų filosofijos traktatu ,,Laikas ir technika, 1: Epimetėjo kaltė” (1998) ,,Laikas ir technika, 2: Dezorientacija” (2009) ir ,,Laikas ir technika, 3: Kino laikas ir nerimastingas klausimas” (2010), kurių įžvalgose kvestionuojama technologija ir nuolatos auganti jos įtaką pasauliui, bei ją apibudinančio  termino suvokimas.

   Technologijoms ne tik sparčiai besivystant, bet tuo pačiu ir transformuojantis, jos vis labiau įtraukiamos į nesuskaičiuojamą aibę žmogiškos veiklos sričių susijusių su jų panaudojimu. Tokiomis sąlygomis, niekad ankščiau nebuvusiomis žmonijos istorijoje, iškyla visą eilę tokių klausimų kaip: koks susidaro ryšys ir kokia įmanoma apykaita tarp organiško, gyvo, dvasingo prado ir negyvo, dirbtinio, antrinės gamtos, pagaminto objekto? Ar žmonių technologinis kūrinys vis dar pavaldus savo kūrėjams, ir ar šiame autoriaus bei jo kūrinio ryšyje nekyla, frankenšteiniškas, visai priešingų galios polių susidūrimas? Ar technologijos nedaro didesnės įtakos žmonių patirtims bei santykiams su pasauliu ir pačiais savimi nei jie įsivaizduoja? Kaip keičiasi pati atmintis ir jos laikmenos? Kokie dar galimi pokyčiai socialiniame kūne vystantis technologinei industrijai? Ar tikėjimas techninės civilizacijos keliu yra pagristas, nes kiekvienos inovacijos motyvas kyla iš galios siekio, kuriame užkoduotas vienintelis tikslas valdyti senkančius planetos resursus?  

   Tai tik keletas klausimų kurie čia pateikiami ne tam, kad būtu ieškoma atsakymų, bet tam, kad jų dėka būtų kvestionuojami šiuolaikinio pasaulio ypatumai, iššūkiai ir perspektyvos. Tokiam samprotavimui, apie visą aibė atvirų klausimų, toliau tekste remiuosi B. Stigler pirmame tome “Laikas ir technika,1: Epimetėjo kaltė ” ( 1994), kuriame niuansuotai pateikiama įžvalgi interpretaciją unikalaus žmonijos ryšio su tradicijos įvietinimu.  Svarstymuose išryškėją individo būties pamatiniai reiškiniai, pasireiškiantys per egzistencinę spragą, kurios dėka, ribotai laike žmogiškajai būčiai suteikiamos atminties virsmo išoriniais daiktais galimybės. Tokios transformacijos pasėkoje patirties virsmas į technika tampa natūralia, tikrąja žmogaus gamta. Stiglerio žodžiais tariant, “techninio žmogaus dėka lakus kolektyvinės atminties pavidalas yra palaikomas ir organizuojamas , išsaugomas per materiją”. Tokioje racionalioje aplinkoje, randasi skepsio pilnas išradėjas. Savo veiksmais bylojantis deterministinę pasaulėžiūrą, kurioje būtis aiškinama šalta logika, paremta visa ko priežastiniu virsmu.  

    Siekiant šiame tekste rasti ryšį tarp technikos ir atminties, plačiau aptartinas antrasis tomas ,,Laikas ir technika, 2: Dezorientacija” (2009) kuriame, klausimą kodėl žmogaus prigimtis esanti techniška, keičiamas į klausimą kaip, šis pasaulio apgyvendinimo procesas yra realizuojamas per techniką. Klausdamas kodėl, Stigleris siekė atskleisti būties nepakankamumą, kurį žmogus trokšta kompensuoti per techninį “know-how”. Savo atsakymu jis tarsi pateisiną ribotą žmogiškąjį laiką kuriam būtinas dirbtinumas. Šiuo samprotavimu yra detalizuojamas konfliktas, kylantis tarp autentiško ir dirbtinio laiko, todėl atsiradusią įtampą Stigleris įvardina - dezorientacija.

   Diskusiją apie laiko, atminties, istorijos išsaugojimą per išorinius pavidalus B. Stigleris pradeda nuo samprotavimo apie tai kaip žodžių ir jų formų orto grafinės taisyklės padeda steigti kolektyvinius įsitikinimus, ir kaip tokia kultūriškai įteisinta minties forma išryškina pagrindinius kolektyvinės individuacijos bruožus. Toks bendrumo radimosi principas suformuluotas Gilbert’o Simondon’o, - kuriam ir priskiriama sąvoka “individuacija”, žyminti produktyvų proceso atsiradimą didesnėse nei vieno individo grupėse. Kolektyvinės individuacijos atveju, individualus subjektas, fizinis vienetas arba organizmas yra suprantamas kaip socialinių sąveikų suma. Jį formuojančių aspektų daugiasluoksniškumas, istorinių, socialinių, technologinių tendencijų lydinys tampa modernia subjekto kaip sukonstruoto iš sąveikų sumos individo supratimo sąlyga.

   Patirties tikrumo konfidencialumas veikia tarsi saugus, kolektyvinis asmeninio ryšio su istoriniu palikimu patvirtinimas. Tokioje konstrukcijoje, racionalumas ir monoteizmas, palaikomas Knygos religijų, sudaro senai įteisintą kolektyvumo pagrindą, kylanti iš grupės bendrumo sukurto per tikėjimą. Kitaip tariant, bendrija randasi ir yra palaikoma raštingumo žiniomis, kurioje šie įgūdžiai įgyja instrumentinę paskirti ir tampa įvykio fiksavimo priemone jį užrašant. Kolektyvinė atmintis, turėdama ribotas išsaugojimo galimybes, kyla iš jos pačios neįgalumo kovoje su amžinybę. Visos atminties formos reikalauja papildinių, ramentų, protezų. Be jų, atmintis yra pasmerkiama akistatai su užmarštimi. Tokia, Stigleriško subjekto orientacija į ateitį per ortografijos ženklus, nurodo į subjekto atitraukimą nuo tikrųjų aplinkybių. Viso to pasekmė - dezorientacija kaip dualistinė sąvoka, užgožianti subjekto čia ir dabar būtį, tuo pačiu metu jį apdovanojanti visomis kitomis egzistencinėmis galimybėmis. Kad ir kaip paradoksaliai tai beatrodytų, dezorientacija įkurdina žmoniją naujoje vietoje suteikdama jai kitas, dar neatrastas erdvines galimybes. Tokiu būdu įtakotas civilizacijos paklydimas, intensyvėjantis su kasdiene technologijų raida, atskleidžia antropocentristinės prielaidos absurdą, kuris pasireiškia suvokime, kad centrinė viso ko priežastis yra technologija, žmogus tampa tik periferiniu savo paties kurinio rezultatu. Tokiame samprotavime ryškėjantis žmonijos vaizdinys iškyla dualistiniame pavidale. Vienu metu kuriantis, išrandantis, konstruojantis savo pasaulį per materialius objektus tuo pat metu subjektas susiduria su nuolatine čia ir dabar stoka, dėl šių priežasčių paklydęs ir praradęs savo dalyvavimą būties aplinkybėse. Subjektas, atsidūręs tokioje dviprasmiškoje situacijoje, siekdamas suvaldyti Chronos per savo konfliktą su Kairos̨, išranda visų žmogaus kultūrinių artefaktų reprodukcijos principą. Šiame išorinio ir vidinio laiko susipriešinime pasireiškia techninė žmogaus prigimtis ir jos valdingumas linijiniam laiko matui. Kolektyvinės atminties santykio su laiku  transformacijos suvokimui svarbūs kultūrinių artefaktų apmąstymai, atsirandantys iš šios sąveikos.  

   Vizualioji raiška, yra seniausia atminties steigimo forma. Jos esmėje glūdintčioje laiko ir technikos sinergijoje gimsta meno kūriniai, o jų struktūriniuose ryšiuose, bei hilomorfistiniame priežastingume atsiranda poreikis perorientuoti jų objektus. Technika užima formos vietą ir aktyvioje akistatoje su materija kaip pasyvia inertiška dalyve, sudaro kultūriškai įtvirtintas laike ir erdvėję produkavimo sąlygas. Įvykio, ritualo, tikrumo ir auros sąvokos tampa priemonėmis kuriomis Valteris Benjaminas savo kritiniame esė  “Meno kūrinys techninio reprodukavimo epochoje”[2] apmąsto žmonijos kultūrinėje evoliucijoje pasireiškusius virsmus. Susitelkęs į erdvinius pakitimus atsiradusius iš kūrinio, kaip įvykio, tiražavimo, jis visiškai nekreipia dėmesio į kultūrinės atminties transformacijas, nulemtas šio proceso. Todėl pirmiausiai apžvelgus re-produkciją, yra svarbu pateisinti post-produkciją, kaip priemonę chronologiškai savalaikę savo atsiradimu kultūrinės veiklos visumoje ir toks pats šios veiklos pripažinimas pilnaverte kūryba kaip ir jos pirmtakės. V. Benjamino esė svarbi sklandi meno kūrinio radimosi ir kitimo priežastinės grandinės pateikimu, kuriame tam tikrais etapais atsiradę žmogiškosios aplinkos patobulinimai nužymi kelionę nuo meno kūrino išradimo, jo atskilimo nuo kulto, bei tradicijos reikšmės iki l’art pour l’art doktrinos. Svarbu pažymėti, kad esė pavadinime slypintis dvigubas kodas, graikiškąją techne prasme, sudaro du tos pačios sąvokos polius, orientuotus į technikos sąryšį su kultūrine žmogaus veikla. Benjamino pagrindiniu apmąstymo objektu yra vektorius, kuriuo civilizacijos raida keliauja link jam dar nežinomo, nors apmąstomo netiesioginiais pavyzdžiais, menininko statuso socialinės reprodukcijos epochoje. Pasitelkdamas kino aktoriaus pavyzdį, kur geriausias vaidmuo yra netekęs vaidybos, ir kiekvienam žiūrovui suteikiama progą slapta tikėtis savo šlovės akimirkos ekrane, jis priartina reprodukcijos perkėlimą nuo materijos prie socialinio įvykio. Besiremdamas techne klestėjimu, tokią pat situaciją Benjaminas apmąsto ir rašto kultūroje, kur chronologiškai pateikdamas grafikos reprodukavimo technikų evoliuciją, jis statišką vaizdą, tapusį fotografija, sugretina su kalbėjimu išradus kiną. (Pasitelkdamas dviratininkų pardavinėjančių laikraščius pavyzdį, kurie karštai diskutuoja apie sporto naujienas, - juos laikraščio redaktorius motyvuoja per jiems organizuojamas lenktynes ir suteikdamas potencialia galimybe viena dieną tapti čempionais). Benjaminas tvirtina savojo laiko aukštojo meno dekadansą, kai kiekvienas skaitytojas bet kurią akimirką yra pasiruošęs tapti rašytoju. Šiandiena tai galime patvirtinti per menininko statusą, kultūrinių industrijų dalijamą iš kairės į dešinę kaip būtiną šiuolaikinio žmogaus atributą. Tokia dinamika paskatinta senovės graikų liejimo ir kalimo cechų, kaip pirmosios tiražavimo technikos, rezonuoja iki šiandienos stiliaus, ritmo, formos nesuskaičiuojamos aibės asmeninių atminčių fragmentų. Pasaulinis įvykis reikalauja defragmentacijos, o vietoj to, čia ir dabar aižėja dar labiau. To liudininku Lietuvos kino teatruose tampa vakarykštė futuristinės socialinių tinklų industrijos vizija filme “Ratas”[3] premjera. Filmas paremtas nuolatiniu savęs transliavimu gyvai skaitmeninės kameros pagalba.

   Kaip bebūtų, B. Stiglerio “Technika ir laikas 1: Epimetėjo kaltė ” [4] žvelgia kur kas plačiau ir ne tokioje apokaliptinėje retorikoje. Tai ne tik skaitytojo perspėjimas apie industrializuoto laiko keliamą pavojų žmogiškajam laikui, - jis samprotauja apie prometėjišką duotybę, kaip vienintelės techninės žmogaus prigimties pergalę prieš laiko lemtį. Kitaip tariant, tai nėra tik perspėjimas apie tai kas gali būti įvardinta kaip žmogaus laiko kolonizavimas. Tam, kad būtų galima suprasti šių pavojų teikiamą naudą, būtina pažvelgti atgal į kertinę Stiglerio tezę kuri teigia, kad žmogus apgyvendina pasaulį per savo atminties išorines formas, formas kurios įkūnijamos objektyvios realybės materijoje. Nors, ši daiktiškoji realybės išraiška egzistuoja nepriklausomai nuo sąmonės, jų cirkuliacija ir įtaka kultūros laukui pasireiškia per intensyvų jų naudojimą. Tokiais teiginiais patvirtindamas techninę žmogaus prigimtį, autorius ramina greičio eros skeptikus tuo pačiu metu pateisindamas materijos pagreitį, kuris pirmiausia yra modernybės atributas, suteikiantis pasaulio fragmentavimo galią. Į begalybę mikroskopinių įvykių suskilusio pasaulio vaizdas sutrikdo Kairos, bet Chronos, vis toliau tobulėjant ir skaičiuojant laiką atominės femtosekundės tikslumu, skatina tokioje situacijoje kelti teisingesnį klausimą - “Ko mes neprisimename ?”

Analizuodamas įerdvinimo ar naujų vietų suteikimo procesą, B. Stigleris tai įvardina kaip užvaldymo vadybą – “technišką žmogaus gyvenimo pulsacijų orkestruotę pasireiškiančią per ritminį, atminties ir stilių teritorijų perprogramavimą”[5]. Parodydamas, kad visos realybės teritorijos yra iš anksto užimamos, Stigleris teigia, kad technikos esmę sudaro jos naujumo būtinybė. Jo žodžiais tariant ”išsaugančio baigtumo industrinė sintezė“[6] reiškia, kad analoginių, skaitmeninių ar biologinių technologijų įtakoje atmintis netenka funkcijos išsaugoti tikrovę, bet tampa jos industrializacijos dalimi. Negana to, kad atskiriant faktą nuo atminties, jos objektas yra sukuriamas, įdarbinamas, tiražuojamas, ir kuo pažangesnės technologijos bus įtraukiamos į šį veiksmą, tuo sėkmingesnis ir realesnis atminties objektas bus sukonstruojamas. Tai ypatingai aiškiai atsiveria peržiūrėjus dinamiškus kultūros objektus, objektus kurių esmė yra jų laikinumas, tokius kaip melodija ar spektaklis, kurių įrašai dar vienu įvykio aidu papildo globalų koliažą.

Absoliučioje technikos ir sąmonės raizgalynėje, atsiranda dirbtinio laiko perteklius, save manifestuojantis kaip “įvykiškumas”. Dirbtinis laikas savo virsme ir išraiškose tik dar labiau pabrėžia procesą, lėmusi begalinę ir visiškai beprasmę įvykių grandinę. Dvidešimto amžiaus pabaiga ir dvidešimt pirmas amžius yra laikotarpiai, kai absoliučiai unikalus dirbtinio laiko objektas, yra technologiškai sukurtas įvykis, kuris tampa tolydus jį reprodukuojančios sąmonės srautui. Tikroji problema, ko gero slypi paties veiksmo anonimiškume, jo multiplikavime, taip šių procedūrų dėka jis veiksmingai tampa “išvietintu”. “Laikas niekam nebepriklauso ir jis šiandiena yra nieke iš esmės. Nėra įmanoma sučiupti fakto kai sąmonė̇ ir laikinas objektas tarpsta nuolatiniame sūkuryje” [7]– faktas tas, kad šiame veiksme randame nuolatinį, nesustabdomą dinamizmą.

   Taip apibendrindamas antrąjį “Laikas ir Technika 2. Dezorientacija” tomą B. Stigleris sukuria nuorodas į techniką, atmintį ir laikinumą. Tokiose šių elementų ryšiuose nebėra sąlygų̨ grynajam laikinam įvykiui, - vietoj jo, visada iš anksto, randasi dirbtinai liudijimai. Tikrasis spartos amžiaus pavojus tas, kad ankščiau už prisiminimą įvyksta išankstiniai pasirinkimai gimsta sprendimai, o tai nurodo į atminties laiko radikalią transformaciją. Tokiomis aplinkybėmis klausimas “ ko mes neprisimename?” keičiasi į klausimą “ kas yra likę iš mūsų atminties?”.

Technologija daugiau nebeatitolina žmonių nuo jų pačių ir pasaulio, bet atstovauja jų egzistenciją ir patirtis. Atminties likučiai šiandiena yra kruopščiai suarchyvuoti pasaulio tapusio vaizdu ir garsu įvykių saugykloje. John Durham Peters aprašo keturis santykio su įvykiu liudijimo būdus, vienas jų yra labiausiai šiandieną paplitęs technologine, įrašo prasme. Anot jo, yra tik trys tikros, neiškraipytos atminties situacijų formos, tampančios tiesioginiais liudytojais. Būti konkrečioje įvykio vietoje, laike ir erdvėje yra pirmasis modelis. Būti dabartiniame laike, tačiau būti atsietam nuo įvykio vietos, kuomet egzistuoja tas pats laikas, tačiau veiksmo vieta perkeliama į kitą erdvę. Būti toje pat erdvėje, bet per laiko distancija - laikoma istorine būsena: tai yra laiko vientisumo galimybė, - liudijimas, kuris susieja laikus. Apleisti erdvę ir laiką, bet tuo pat išlaikant santykį su įvykiu per jo pėdsakus yra įrašo būsena, tai dirbtinio įvykio zona, kurioje atminties liudijimo tikrumą sunkiausia patvirtinti. Šis liudijimas, stengdamasis kompensuoti žmogiškų juslių trūkumus, tikrovę pateikia priešingai, nei kad techninės priemonės “objektyvas” deklaruoja savo etimologija. Kameros gebėjimas milisekundėje perteikti tai, kaip kulka perskrodžia obuolį[8], įvaizdinant įvykio vaizdus ir garsus taip, kaip tikrovėje mes niekada nepamatytume, savotiškai protezuoja žmogiškas jusles, sukurdamas jam atminties surogatą. Objektyvas, tapdamas papildiniu, tuo pačiu byloja ir faktą kaip liudijimo reliatyvumą. Tokiame santykyje slypinti galia yra grynai politiška, siekdama formuoti atmintį jį atlieka jos pakeitimą pasinaudodama mechaninio įrankio gebėjimu objektyviai dokumentuoti įvykį kaip gryną turinį operuojant juo be subjektyvios patirties filtro. Kadangi liudijimas išrašytas, o įrašas atitinka techninės mašinos sandarą ir aparato funkciją, per tokią logiką techniką paskelbiama tikruoju įvykio liudytoju. Tiesioginės transliacijos kelių sekundžių vėlavimas, reikalingas nenumatytiems atvejams pakoreguoti, foto montažas dienraštyje, surežisuotos realybės šou, įtraukianti tikrovė... Kita vertus, kaip yra teigiama šiandiena plačiai cituojamos išminties, kinas bei fotografija, kaip įrašo mechanizmai, neturi galios išvengi subjektyvių interesų jų produkuojamose reprezentacijose. Ši nuomonė nesiekia sumenkinti įrašymo technologijų ar pačios dokumentikos statuso, bet siekia išryškinti objektyvumo stokos padarinį reprezentuojant tikrovę. Šiame dinaminiame tikrovės ir jos reprezentacijos santykyje, apmąstant atminties fenomeną per nuolatinį kultūrinių artefaktų istorijos virsmo įrašą yra ir priežastinis stabilumas, kuris siekia išlaikyti vienokias ar kitokias meno objektų darymo ir cirkuliacijos tradicijas. Tokia pozicija išreikštas susirūpinimas vertybėmis tampa tuo lakmuso popierėliu, kurio pakitusi spalva nurodo į kitokį pasaulį ir jame esantį jo nesuskaičiuojamų resursų naudotoją. Ši apibendrinimą  norėčiau papildyti citata iš Steven Wright sudaryto “Naudotojo leksikono”,- “ ... naudotojų indelis meta iššūkį autorystei. Naudotojai atlikdami indelį į pažinimo, “know-how” ir verčių sistemas, sudaro nūdienos meno pasaulio pripažįstamą spaudimą autorystei. Kolektyviai organizuojamoje meno pasaulio aplinkoje, vienos autorystės parašas praranda savo prasmę, o kartu su juo to galios netenka ir egoistiškas individualizmas.” [9]

Esmiškai besikeičiančio pasaulio ašys, įtakotos lenktynių dėl technologinių naujovių, atgręžia mus į jau ankstesnį klausimą “ko mes nebeprisimename?”. Italų futuristų poeto F. T. Marinetti “Futuristų manifesto“ ( publikuota 1909m. ,,Le Figaro” dienraštyje) puslapių ištraukos, parašytos beveik lygiai prieš amžių, savo kalbiniame atminties pavidale galėtų pasitarnauti atsakant į jį.

“....
4. Mes teigiame, kad pasaulį užkariavo naujas grožis, greičio grožis. Lenktynių automobilis su savo dailiu kapotu, storais gyvatiškais išmetamųjų dujų vamzdžiais, riaumojantis automobilis, lekiantis tarsi artilerijos sviediniai yra žymiai gražesnis už Vittoria di Samotracia 8. Mes esame ant amžių slenksčio!.. Kodėl turėtume dairytis atgalios, jeigu norime išlaužti paslaptingas duris, vardu Neįmanoma. Laikas ir Erdvė mirė vakar. Mes jau gyvename absoliute, kadangi jau sukūrėme visur esantį amžinąjį greitį.
9. Mes norime šlovinti karą – vienintelį pasaulio sanitarą – militarizmą, patriotizmą, griaunamąjį anarchistų gestą, gražias idėjas, dėl kurių mirštama, ir panieką moteriai.
10. Mes norime naikinti muziejus, bibliotekas, visokio plauko akademijas, kovoti prieš moralumą, feminizmą, prieš menkiausią oportunistinę ar utilitarinę niekšybę.
11. Mes.....”


Literatūros srašas:

1. Stiegler, Bernard. Technics and Time, 2: Disorientation. Stanford: Stanford UP, 2008. 288.

2. Benjamin, Walter. Nušvitimai.Vilniu:Vaga, 2005.-374p.

3. Wright, Stephen. Toward a Lexicon of Usership. Van Abbemuseum, 2013

4. Bouriaud, Nicolas. Postproduction. Lukas&Sternberg Press. 2007

5. Peters, John Durham. Witnessing. Media, Culture & Society. SAGE publication.

2001

6. Belting, Hans. Invisible Masterpeace. Reactions books. 2001

7. Marinetti. F.T., Futurizmo manifestas. vertė Veronika V. Vilytė. Tesktai .lt




[1] Vienas tiksliausiai meno teorijai aktualios diskusijos klausimu perteikiami Lari Šiner knygoje ,,Meno išradimas: Kultūros istorija” (2001). Kur   pateikti akivaizdūs įrodymai, kad: “techne ar menas turi daug daugiau nuorodų į žmogaus sugebėjimą gaminti ir atlikti, nei į daiktiškąją to pasėkoje atsirandančių artefaktų gausą[...] viso to tikslas yra ne paneigti arba patvirtinti patį žodį , bet siekiamą vienintelio įrodymo kaip jo kūno interpretacijos. Toks įrodymas mums tik dar labiau patvirtintu, kad nei Senovės Graikai, nei Romėnai neturėjo grynojo meno sąvokos”. ( Šiner. L . 2001. psl. 19-20).

[2] Walter Benjamin, “Meno kurinys techninio reprodukavimo amžiuje”, Nušvitimai: esė rinktinė. Vilnius: Vaga, 2005, 217-251 p.

 

 

[3] ,,Ratas The Circle (2017) Žanras: Drama, trileris, fantastinis. Sukurta: JAV, platintojas: Acme Film, UAB,  Režisierius: James Ponsoldt

 

[4] Technics and Time, 1: The Fault of Epimetheus (Meridian: Crossing Aesthetics). 1994.

 

[5] Technics and Time, 2: Disorientation. Stanford: Stanford UP, 2008. 288 p.

[6] Ibid.

[7] Technics and Time, 2: Disorientation. Stanford: Stanford UP, 2008. 243 p.

[8] https://www.youtube.com/watch?v=emP5D9Klssg

[9] Wright, Stephen. Toward a Lexicon of Usership. Van Abbemuseum, 2013,